گویش اچمی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on google
Share on email

درباره گویش اچمی

دوستداران زبان اچمی از این به بعد در این بخش قصد داریم به شما بعضی از کلمات اچمی را آموزش دهیم که امیدوارم مورد استقبال شما قرار گیرد. قابل ذکر است در زبان اچمی لهجه ها کمی با هم متفاوت هستند که در زیر توضیحی در رابطه با این تفاوت ها داده ایم ، ما لهجه اچمی که مردمان محله بلوکی و امیر آباد بندرلنگه استفاده میکنند را به شما آموزش خواهیم داد.

ریشه کلمه اچُمی که در اصل فعل اَچُم در این زبان است که در لهجه و گویش برخی مناطق جنوب آن را اچُم تلفظ می‌کنند.
عمده کلماتی که در گویش اچمی به کار برده می‌شود، بر اساس مناطق مختلف دارای تلفظ‌های متفاوت می‌باشد. مثلاً در برخی روستاها و شهرها به اول افعال حرکت اَ و برخی با حرکت اُ و دیگر مکانها با صدای اِ تلفظ می‌گردد. حال ممکن است این اصوات در پایان یا میانه‌های یک کلمه نیز وجود داشته باشد. برای مثال همین کلمه اچم را می‌توان به صورتهای زیر مشاهده نمود: اَچَم، اَچُم، اُچَم، اُچُم، اَچِم یا در برخی موارد ممکن است تلفظ برخی از حروف نیز تغییر یابد مانند: اَشِم یا اَشَم که همان معنی برویم را می‌دهد.
یکی از خواص گویش اچمی دارا بودن یک صدا در برخی لهجه‌های این گویش است. این تلفظ میانه گ و ن می‌باشد که به صورت غنه (تلفظی در ادای کلمات عربی) ادا می‌گردد. در گویش بیدشهری حرف-ُ-در کلمه اَچُم به صورت اَچام تلفظ می‌شود که حرف ا بینُ و آ بیان می‌گردد.
منبع: ویکی پدیا

زبان فارسی گویش اچمی
خوبی
خَشِش
چیکار میکنی؟
چِه کِرداش؟
نشستم، ننشستم
اُدام،نِ اُدام
آوردی؟نیاوردی؟
تَوو،اُتنِ اَوو
میرم،نمیرم
اَچُم،ناچُم
میام،نمیام
اَدیُم،نادیُم
فهمیدی؟نفهمیدی؟
اُتفَهمی؟اُتنِفَهمی؟
کجا رفت
کُ چو

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *